امام حسن مجتبی علیه السلام فرمود: همانا در این قرآن چراغ های هدایت به سوی نور و سعادت موجود است و این قرآن شفای دل ها و سینه ها است.«بحارالأنوار، ج 75، ص 111»

5:04:43 PM 1398 / 05 / 28
 
اخبار بیمارستان سیدالشهداء شبکه آران و بیدگل

آموزش سکته مغزی

در راستای آموزش و توانمند سازی کادر درمان

کلاس آموزشی پیشگیری از سکته مغزی در بیمارستان سیدالشهدا برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان آران و بیدگل، متخصص مغز و اعصاب بیمارستان در این کلاس آموزشی گفت: از شایع‌ ترین موارد سکته مغزی، بروز لخته‌ های شریانی یا آمبولی است. این حمله با اختلال در ریتم قلب و ایجاد آسیب در عروق گردن و عروق داخل مغز باعث انسداد رگ مغزی و در نهایت سکته می‌ شود.

دکتر فاطمه ابریشم چی  افزود: در سکته آمبولی نوع لخته آزاد شده از محل آسیب رگ به سمت بالا و داخل عروق مغز وارد شده و در عروق انتهایی جایگزین می ‌گردد که این امر موجب قطع جریان خون به آن قسمت از مغز شده و باعث بروز سکته می ‌شود.

 این متخصص در بخش دیگری از اظهارات خود به سکته ترومبوز(thrombosis stroke)اشاره کرد و افزود: در برخی مواقع در اثر چربی خون بالا و سفتی رگ‌ ها، فضای داخلی رگ تنگ شده و به مرور مسدود می ‌شود که به آن ترومبوز می ‌گویند.

دکتر ابریشم چی ضمن اشاره به انوع سکته مغزی به سکته خفیف اشاره کرد و گفت: این شکل از سکته مغزی گذرا است و اگر چه خیلی جدی نیست ولی علامتی برای بروز سکته ‌های بزرگ ‌تر می ‌باشد و باید جدی گرفته شود و علائمی چون بی ‌حسی گذرا، ناتوانی اندام‌ ها و تاری دید همراه آن است که علت آن نیز تشکیل لخته‌ های ریزتر در رگ‌ های کوچک ‌تر است و می‌ تواند از چند دقیقه تا 24 ساعت طول بکشد.

متخصص مغز و اعصاب بیمارستان سیدالشهدا(ع)در بخش دیگری از سخنان خود به روش ‌های پیشگیری از سکته مغزی اشاره کرد  و گفت:جهت پیشگیری از سکته مغزی، کنترل فشار خون مهم ‌ترین فاکتور است. فشار خون باید به طور منظم چک شود .

این متخصص افزود:همچنین سیگار خطر سکته مغزی را 2 برابر می ‌کند و حتی افراد نزدیک به دود سیگار هم در خطر ابتلا هستند ورژیم غذایی مثل مصرف کم‌ نمک و چربی و انجام ورزش به‌ طور مرتب در کاهش فشارخون و در نهایت کاهش خطر سکته مفید است.                                                  

دکتر ابریشم چی در پایان اظهار کرد: سکته مغزی بیانگر وارد شدن آسیب به بخشی از مغز است، این آسیب زمانی ایجاد می شود که جریان خون در مغز مختل شده و یا در اثر پارگی دیواره رگ های خونی، جریان خون به بیرون انتشار پیدا کند. در این حالت اکسیژن و مواد غذایی ضروری به مغز نمی رسد.

                                                                                    روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان آران و بیدگل

آموزش سکته مغزی

ساعت : 13:58 -  روز  : سه شنبه  - 22 /  8 / 1397 /  شماره خبر : 31 / تعداد نمايش :275

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :

نام:   
ایمیل:  
نظر:    

  نظرات كاربران:


   
جشنواره پرتال

جشنواره پرتال برتر